Aktualności

Wydatki na świąteczne dekoracje w koszty

W okresie świątecznym zakupione dekoracje zdobią biura, sale konferencyjne, recepcje i sklepy. Świąteczny wystrój od dawna mieści się w zakresie działań marketingowych. Wielu przedsiębiorców może jednak zadawać sobie pytanie, czy ich wydatki na te ozdoby nie stanowią wydatków reprezentacyjnych wyłączonych z kosztów podatkowych.

 

Świąteczny wystrój mieści się w standardach obrotu gospodarczego. Dlatego koszty te należy zakwalifikować do wydatków związanych z ogólnym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Celem sfinansowania tego wystroju jest stworzenie przyjaznej atmosfery poprzez nawiązanie do tradycji i kultury. Świąteczny wystrój zachęca klientów do skorzystania z oferty przedsiębiorcy i poprawia nastrój i wydajność pracowników. Wszystko to pozwala uznać opisane wydatki za koszty podatkowe. Warto dodać, że także organy podatkowe nie kwestionują uznania wydatków na wystrój świąteczny za koszty uzyskania przychodów (zob. przykładowo interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 kwietnia 2014 r., sygn. IBPBI/1/415-39/14/ESZ).

 

Zatem wydatki poniesione na dekoracje nieodbiegające od zwyczajowo przyjętych norm w danej branży i okolicy można zaliczyć do kosztów podatkowych jako wydatki związane z funkcjonowaniem firmy.

 

Jeżeli podatnik dokonujący wydatków na dekoracje świąteczne jest czynnym podatnikiem VAT i wystrój świąteczny jest związany z wykonywaną przez niego działalnością opodatkowaną VAT, to przysługuje mu też pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego. Odliczenia dokona z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług związanych ze świątecznym wystrojem firmy.

 

Źródło: inforfk.pl

Przedsiębiorca na zwolnieniu nie może wykonywać pracy

Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia lekarskiego nie może w tym czasie wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Grozi mu bowiem utrata prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego.

 

Przez „wykonywanie pracy zarobkowej” należy rozumieć wykonywanie wszelkiej pracy, bez względu na wymiar czasu pracy, jak też jej charakter prawny, przynoszący dochód osobie ją wykonującej.

 

Często w praktyce zdarza się, że przedsiębiorca w czasie korzystania ze zwolnienia lekarskiego podpisuje dokumenty związane z działalnością swojej firmy. Powstaje zatem pytanie, czy jest to praca zarobkowa. Obecnie coraz częściej, zarówno w wyrokach sądu, jak i w stanowiskach ZUS dominuje pogląd, że samo podpisywanie dokumentów niezbędnych do prowadzenia działalności nie może być traktowane jako prowadzenie działalności gospodarczej, powodujące utratę prawa do zasiłku chorobowego. Jest to jednak zachowanie incydentalne uzależnione w dużej mierze od szczegółów danej sprawy. I tak np. zatrudnienie pracownika (przez przedsiębiorcę w okresie przebywania na zasiłku chorobowym) powoduje utratę prawa do świadczenia, ale już samo podpisywanie dokumentów związanych np. z rozliczeniem pracownika czy dokumentów, których złożenie do US jest konieczne, nie powinno powodować utraty prawa do zasiłku.

 

Źródło: inforfk.pl

Zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej

Senat przyjął nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych. Dzięki zmianom opiekunowie, którzy po śmierci podopiecznych stracą prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, będą mogli ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych lub o świadczenie przedemerytalne.

 

Aby uzyskać prawo do zasiłku dla bezrobotnych, należy pobierać świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna przez co najmniej 365 dni przypadających w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień rejestracji w urzędzie pracy jako bezrobotny.

 

Natomiast aby nabyć prawo do świadczenia przedemerytalnego należy łącznie spełnić następujące warunki:

  • zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy w ciągu 60 dni od dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna w związku ze śmiercią osoby, nad którą opieka była sprawowana,
  • do dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna pobierać je nieprzerwanie przez okres co najmniej 365 dni,
  • do dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna – trzeba mieć ukończone co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni) i legitymować się okresem uprawniającym do emerytury: w przypadku kobiet – co najmniej 20 lat, a w przypadku mężczyzn – co najmniej 25 lat.

 

Przyznanie świadczenia przedemerytalnego musi być poprzedzone rejestracją w urzędzie pracy jako bezrobotny i pobieraniem przez okres co najmniej 180 dni zasiłku dla bezrobotnych.

 

Źródło: inforfk.pl

 

Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego

Od 8 września 2016 r. obowiązują istotne zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego dotyczące postępowania egzekucyjnego. Po zmianach zajęcie rachunku bankowego dłużnika odbywa się drogą elektroniczną, a komornik i bank komunikują się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

 

Zajęcia wierzytelności są prowadzone przez Krajową Izbę Rozliczeniową, co umożliwia realizację nawet miliona zajęć dziennie i praktycznie przeciwdziała patologiom związanym z ukrywaniem majątku.

 

Niezmiernie istotne, że komornik może dokonać zajęcia wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku, które obejmie także wierzytelności przyszłe. Jedno zajęcie obejmuje zatem wszystkie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu  podatku istniejące w dniu zajęcia oraz przyszłe powstałe w ciągu roku od dnia zajęcia (art. 9022 k.p.c.).

 

Źródło: inforfk.pl

Będą zmiany w akcyzie od aut

Rząd chce ograniczyć import samochodowych wraków. Projekt zmian w podatku akcyzowym przewiduje, że drastycznie wzrośnie akcyza na stare auta, a spadnie na nowe. To dobre rozwiązanie - uważają Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych oraz Konfederacja Lewiatan.

 

- Branża motoryzacyjna z zadowoleniem przyjmuje projekt zmian w podatku akcyzowym. Obecnie stosowany podatek, oparty na cenie pojazdu i pojemności silnika spełnia tylko rolę fiskalną. Wszelkie zmiany w podatku od samochodów, które, podkreślmy, w sposób społecznie odpowiedzialny zapoczątkują proces odnowy parku samochodowego, są pożądane, gdyż mogą przyczynić się do poprawy stanu środowiska oraz bezpieczeństwa na drogach - mówi Paweł Wideł, prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych.

 

Co jest niezwykle ważne - wszelkie zmiany w podatku muszą zapewnić mobilność społeczeństwa, szczególnie w obszarach, gdzie utrudniony jest dostęp do transportu publicznego oraz dla osób o niższych dochodach. Przedstawiony projekt, zapewniający zróżnicowanie wysokości podatku w zależności od pojemności silnika i wieku samochodu, zdaje się te warunki w sposób odpowiedzialny spełniać.

 

Źródło: inforfk.pl

Pamiętaj o napojach i posiłkach dla pracowników

W okresie zimowym, tzn. od 1 listopada do 31 marca, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom pracującym na otwartej przestrzeni posiłki profilaktyczne. Dotyczy to pracowników, których praca powoduje w ciągu zmiany roboczej wydatek energetyczny związany z wysiłkiem fizycznym powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet.

 

Pracodawca zapewnia posiłki pracownikom wykonującym prace:

  • związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 2000 kcal (8375 kJ) u mężczyzn i powyżej 1100 kcal (4605 kJ) u kobiet,
  • związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, wykonywane w pomieszczeniach zamkniętych, w których ze względów technologicznych utrzymuje się stale temperatura poniżej 10oC lub wskaźnik obciążenia termicznego (WBGT) wynosi powyżej 25oC,
  • związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, wykonywane na otwartej przestrzeni w okresie zimowym; za okres zimowy uważa się okres od 1 listopada do 31 marca,
  • pod ziemią.

 

Do ustalenia, czy pracownikom zatrudnionym na otwartej przestrzeni przysługują w okresie zimowym posiłki profilaktyczne, niezbędne jest dokonanie pomiaru wydatku energetycznego na ich stanowiskach pracy. Jeśli wynik pomiaru wykaże, że wydatek ten nie przekracza 1500 kcal dla mężczyzn i 1000 kcal dla kobiet, pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia pracownikom posiłków profilaktycznych.

 

Pracodawcy muszą także zapewniać pracownikom gorące napoje profilaktyczne. Przysługują one pracownikom pracującym na otwartej przestrzeni w każdym dniu pracy, kiedy temperatura wynosi poniżej 10oC, bez względu na porę roku, a także pracownikom zatrudnionym w warunkach mikroklimatu zimnego, charakteryzującego się wartością wskaźnika siły chłodzącej powietrza (WCI) powyżej 1000. Ponadto mają do nich prawo pracownicy zatrudnieni przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet.

 

W przypadku gdy pracownik część czasu pracy spędza w pomieszczeniu zamkniętym, natomiast pozostałą część przebywa na otwartej przestrzeni, a spełnione są odpowiednie warunki (temperatura powietrza, wydatek energetyczny), przysługują mu gorące napoje oraz posiłki profilaktyczne.

 

Źródło: inforfk.pl

Będzie obowiązek ewidencjonowania godzin pracy na zleceniu

Dotychczas obowiązek ewidencjonowania czasu pracy dotyczył zatrudnienia pracowniczego. W przypadku osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych nie było takiej konieczności. Wprowadzenie od 1 stycznia 2017 r. minimalnej stawki godzinowej nakłada jednak obowiązek precyzyjnego ustalenia liczby godzin, jakie zostały przeznaczone na realizację zadań wynikających z umowy zlecenia i o świadczenie usług.

 

Obowiązkiem stron zawierających tego rodzaju umowy jest ustalenie w jej treści sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług.

 

W praktyce nie można wykluczyć przypadku, że strony zawierające umowę nie umieszczą w jej treści zapisów odnoszących się do sposobu potwierdzania liczby przepracowanych godzin. Wówczas w celu zabezpieczenia interesu strony przyjmującej zlecenie lub świadczenie usług nowe przepisy wprowadzają zasadę, zgodnie z którą osoba ta przedkłada w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej informację o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług (art. 8b ust. 2 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę po nowelizacji).

 

Stosunkowo nową formą, w jakiej można wykazywać liczbę godzin pracy, jest forma dokumentowa. Podobnie jak forma pisemna czy elektroniczna nie jest ona uregulowana przepisami prawa pracy. Nowe przepisy wprowadzone do ustawy o wynagrodzeniu minimalnym również nie regulują tej kwestii. Zatem w tym zakresie należy odwołać się do przepisów Kodeksu cywilnego, do których od 8 września 2016 r. wprowadzono nową, szczególną formę dokonywania czynności prawnych – formę dokumentową. Dokumentem jest nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią (art. 773 Kodeksu cywilnego po nowelizacji).

 

Do zachowania dokumentowej formy czynności prawnej wymagane jest złożenie oświadczenia w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie. Uwzględniając nową definicję dokumentu – odnoszącą się do dowolnego nośnika informacji – należy przyjąć, że wykonujący zlecenie będzie miał wiele możliwości w zakresie sposobu poinformowania podmiotu dającego zlecenie lub usługodawcy o liczbie godzin pracy.

 

Należy zauważyć, że przepis regulujący dopuszczalne formy informowania o liczbie godzin przeznaczonych na realizację zlecenia nie przewiduje udzielania informacji w formie ustnej. Przekazanie informacji w ten sposób może być bowiem trudne do udowodnienia, a ponadto jest obarczone ryzykiem popełnienia błędu.

 

Jeżeli strony nie określą w umowie sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi przedkłada w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej informację o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia. Jeżeli z różnych względów doszłoby do opóźnienia w przekazaniu tej informacji, należy przyjąć, że podmiot zlecający ma prawo wstrzymać się z wypłatą wynagrodzenia – nie ma bowiem podstaw do jego precyzyjnego ustalenia.

 

Źródło: inforfk.pl

Najniższa emerytura wzrośnie do 1000 zł

Rząd przyjął projekt podwyższający od 1 marca 2017 r. najniższą emeryturę i rentę do 1000 zł miesięcznie. Obecnie najniższa emerytura wynosi 882 zł 56 gr.

 

1 marca 2017 r. nastąpi waloryzacja wszystkich emerytur i rent. Najniższe emerytury, renty rodzinne i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy zostaną podniesione do 1000 zł.

 

Wszystkie emerytury i renty (z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wypłacane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz tzw. świadczenia "mundurowe") zostaną podniesione o 0,73 proc.

 

W ocenie rządu "zaproponowane działania będą wsparciem dla najuboższych grup emerytów i rencistów, z zachowaniem realnej wartości wszystkich emerytur i rent".

 

W efekcie świadczenia wypłacane poniżej 1369,86 zł miesięcznie będą podwyższone w stopniu większym, niż gdyby przeprowadzono waloryzację według obecnie funkcjonujących zasad. Na tak określonych zasadach waloryzacji skorzysta ok. 2,1 mln zł świadczeniobiorców FUS oraz prawie wszyscy świadczeniobiorcy KRUS (ok. 1,1 mln osób).

 

W przygotowanym przez resort rodziny i pracy projekcie nowelizacji zapisano, że:

najniższe emerytury, renty rodzinne i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy zostaną podniesione z 882,56 zł do 1000 zł, tj. o 117,44 zł,

renty socjalne z 741,35 zł do 840 zł, tj. o 98,65 zł,

najniższe renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosną z 676,75 zł do 750 zł, tj. o 73,25 zł.

 

Emerytury osób, które nabyły prawo do najniższego, gwarantowanego świadczenia, zostaną podniesione o co najmniej 10 zł, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy - o 7,50 zł.

 

Wprowadzony zostanie mechanizm waloryzacji świadczeń z KRUS.

 

Źródło: inforfk.pl

VAT 2017. Będzie sankcja podatkowa za nierzetelne rozliczenia

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Efektem zmian ma być ograniczenie nadużyć i uszczelnienie poboru VAT poprzez m.in. przywrócenie tzw. sankcji administracyjnej, czy ograniczenie rozliczeń kwartalnych.

 

Projekt zakłada także utrzymanie do końca 2018 r. dotychczasowych stawek podatku VAT: 8 i 23 proc., obok obowiązującej stawki 5 proc. "Jest to konieczne, ponieważ rozwiązania uszczelniające system podatkowy przyniosą efekty dopiero w roku następnym i latach kolejnych" - wyjaśniło CIR w komunikacie.

 

Projekt przewiduje też rozszerzenie stosowania tzw. odwróconego VAT (gdy to nabywca, a nie dostawca rozlicza VAT) m.in. na określone usługi budowlane i procesory.

 

Ogranicza ponadto stosowanie kwartalnych rozliczeń VAT. Nadal z tej formy rozliczeń będą mogły korzystać tylko małe przedsiębiorstwa, tj. podatnicy podatku VAT, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła 1,2 mln euro w poprzednim roku podatkowym.

 

Projekt przewiduje również sankcje podatkowe (tzw. sankcja administracyjna) za nierzetelne rozliczanie VAT. W przypadku zaniżenia zobowiązania podatkowego lub zawyżenia kwoty zwrotu podatku oraz niewpłacenia należnego zobowiązania w sytuacji niezłożenia deklaracji – groziłaby sankcja podatkowa w wysokości 30 proc. kwoty zaniżenia lub zawyżenia, a 20 proc. w przypadku złożenia korekty deklaracji po kontroli podatkowej lub w trakcie postępowania kontrolnego. Przewidziano także podwyższoną sankcję podatkową w wysokości 100 proc. w stosunku do podatników dopuszczających się oszustw podatkowych, w tym odliczających podatek z tzw. pustych faktur.

 

Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 r., z wyjątkiem części przepisów, które wejdą w życie 1 stycznia 2018 r.

 

Źródło: inforfk.pl

Jak oskładkować zlecenie ze studentem, emerytem i rencistą

Nie podlegają ubezpieczeniom społecznym osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, jeżeli są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami – do ukończenia 26. roku życia. Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia, która ma jednocześnie ustalone prawo do emerytury lub renty, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli równocześnie nie pozostaje w stosunku pracy.

 

Więcej >>


<< 4 | 5 | 6 | 7 | 8 >>