Aktualności

Ruszyła akcja „Szybki PIT"

Szybki PIT to kampania informacyjna Ministerstwa Finansów, która wspiera podatników przy rozliczeniu rocznego zeznania podatkowego. Akcja odbędzie się już po raz ósmy i obejmie swoim zasięgiem całą Polskę. Rozpoczęła się 18 lutego, a zakończy dwa tygodnie po zamknięciu okresu rozliczeniowego, który w tym roku upływa 2 maja.

 

„W ramach kampanii Szybki PIT resort przygotował dla podatników wiele narzędzi, które pomogą im w wypełnieniu tego obowiązku. Będą to między innymi, tradycyjne już, dni otwarte we wszystkich urzędach skarbowych w Polsce, wydłużone godziny pracy pod koniec kwietnia i dyżury telefoniczne ekspertów. Akcja będzie też obecna na Facebooku. Wzorem ubiegłego roku przygotowano również specjalną aplikację, dzięki której podatnicy będą mogli szybko i łatwo zadać pytanie, na które otrzymają fachową odpowiedź" – wylicza minister finansów Paweł Szałamacha.

 

Szybki PIT w swojej nazwie nawiązuje do faktu, że składając PIT przez Internet, można zrobić to naprawdę szybko. Dodatkowo jest to proste i bezpieczne, a jednocześnie oszczędza czas i pieniądze. Nie trzeba przy tym drukować formularza, wypełniać go odręcznie czy kupować znaczka pocztowego.

 

W ramach tegorocznej akcji resort finansów przygotował dla podatników wiele udogodnień oraz narzędzi ułatwiających rozliczenia:

  • 11-13 marca w najpopularniejszych centrach handlowych w największych miastach w Polsce będzie można skorzystać z punktów rozliczeń. Dzięki nim każdy podatnik będzie mógł w przerwie między zakupami wysłać swój PIT przez Internet lub złożyć deklarację w papierowej formie;
  • 16 kwietnia we wszystkich urzędach skarbowych zostaną zorganizowane dni otwarte, podczas których pracownicy administracji podatkowej będą pomagać podatnikom przy składaniu PIT-ów;
  • w urzędach będą dostępne specjalne stanowiska komputerowe, umożliwiające wysłanie deklaracji drogą internetową;
  • w Ministerstwie Finansów oraz w urzędach skarbowych będą odbywać się dyżury telefoniczne, w czasie których eksperci odpowiedzą na pytania podatników – ich terminy będę podawane na bieżąco;
  • w ostatnich dniach kwietnia, gdy jak co roku panuje wzmożony ruch w urzędach, wszystkie urzędy skarbowe będą pracować dłużej  – terminy także będę podawane na bieżąco;
  • na potrzeby akcji przygotowano plakaty i broszury informacyjne, które promują wiedzę na temat rozliczeń czy aktualnych ulg podatkowych.

 

MF przypomina, że w 2016 r. 30 kwietnia jest dniem wolnym od pracy (sobota), dlatego też ostatni dzień składania zeznań przypada na 2 maja.

 

Źródło: inforfk.pl

PIT-11 do 29 lutego

Początek każdego roku to okres wystawiania przez płatników informacji podatkowych za poprzedni rok. Do najczęściej sporządzanych informacji należy PIT-11, wystawiany m.in. dla pracowników oraz zleceniobiorców. Należy go przekazać do 29 lutego.

 

Obowiązek sporządzenia informacji PIT-11 mają płatnicy, którzy nie dokonują podatnikowi rocznego obliczenia podatku na druku PIT-40. W informacji PIT-11 płatnik powinien rozliczyć m.in.:

  • przychody ze stosunku pracy oraz zasiłki z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy,
  • przychody z działalności wykonywanej osobiście,
  • przychody z praw autorskich i innych praw majątkowych, o których mowa w art. 18 updof,
  • inne przychody, od których płatnik jest obowiązany pobrać zaliczkę na podatek.

 

W informacji PIT-11 nie należy wykazywać przychodów z tzw. innych źródeł, od których wypłacający nie ma obowiązku pobrania zaliczki. W takim przypadku wystawia on podatnikowi informację PIT-8C. W informacji PIT-11 płatnik nie wykazuje również przychodów (dochodów) objętych podatkiem ryczałtowym, które są rozliczane w deklaracji PIT-8AR. Przykładem są tzw. małe zlecenia objęte 18% podatkiem ryczałtowym na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 5a updof.

 

Informację PIT-11 za 2015 r. płatnicy mają obowiązek przesłać do urzędu skarbowego elektronicznie do 29 lutego 2016 r. Płatnicy, którzy PIT-11 za 2015 r. sporządzają dla nie więcej niż pięciu osób fizycznych, mogą przesłać PIT-11 do urzędu skarbowego w formie papierowej. W takim przypadku termin na przesłanie PIT-11 jest krótszy. Trzeba to było zrobić do 1 lutego 2016 r. Niezależnie od formy przesłania PIT-11 do urzędu skarbowego, podatnikowi należy przesłać PIT-11 do 29 lutego 2016 r. Informację PIT-11 za 2015 r. należy sporządzać na wersji 23 tego formularza.

 

Źródło: inforfk.pl

Dla kogo elektroniczny profil w ZUS

Platforma Usług Elektronicznych (PUE) to zestaw nowoczesnych usług dla wszystkich klientów ZUS. Zarówno dla ubezpieczonych (pracowników, zleceniobiorców), jak i przedsiębiorców. Z platformy mogą korzystać również świadczeniobiorcy, czyli osoby pobierające zasiłki z ZUS, emerytury lub renty.

 

Dzięki platformie istnieje możliwość zrealizowania wielu spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi bez wychodzenia z domu. Na osobistym profilu można znaleźć informacje o składkach, tytułach do ubezpieczeń, przeliczyć przyszłą emeryturę oraz sprawdzić, czy płatnik składek zgłosił nas i członków naszej rodziny do ubezpieczeń. Można również sprawdzić aktualność własnych danych osobowych i teleadresowych. Istnieje także możliwość zmiany przestarzałych danych dzięki kilku kliknięciom.

 

Przedsiębiorca może bez problemu sprawdzić dane swoich pracowników zgłoszonych do ubezpieczeń. PUE to również możliwość złożenia lub odbioru niektórych dokumentów, takich jak zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami. Przy pomocy dodatkowej aplikacji ePłatnik osoby prowadzące działalność gospodarczą rozliczą składki za siebie i pracowników oraz wyślą niezbędne deklaracje rozliczeniowe, dokonają zgłoszeń i wyrejestrowań ubezpieczonych.

 

Otrzymujący świadczenie z ZUS (zasiłek chorobowy, macierzyński, emeryturę, rentę etc.) w PUE znajdzie szczegółowe informacje o tych świadczeniach. Będzie mógł sprawdzić swoje zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA, czy też na koniec roku pobrać PIT do rozliczeń z urzędem skarbowym.

 

Platforma Usług Elektronicznych ZUS dostępna jest pod adresem https://pue.zus.pl. Aby z niej korzystać, trzeba się na niej zarejestrować.

 

Rejestracji można dokonać na 3 sposoby:

  1. Przy pomocy bezpiecznego podpisu elektronicznego – sposób zarezerwowany dla osób dysponujących płatnym certyfikatem. Taka rejestracja nie wymaga stawiania się w urzędzie.
  2. Przy pomocy Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) – sposób ten przeznaczony jest dla osób, które posiadają aktywny profil zaufany na portalu ePUAP (https://epuap.gov.pl.).
  3. Rejestracja bezpośrednio w PUE, co jednak wymaga potwierdzenia danych w ciągu 7 dni w wybranej jednostce ZUS.

 

Zarejestrowanie Profilu PUE ZUS na pewno ułatwia życie mikroprzedsiębiorcom. Dzięki niemu płatnicy składek oszczędzają czas wcześniej przeznaczany na wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Nie muszą również co miesiąc składać papierowych deklaracji.

 

Jeżeli zaś chodzi o ubezpieczonych, to zapewne będą oni dużo rzadziej logowali się do serwisu. Niemniej jednak warto od czasu do czasu sprawdzić, czy na pewno jesteśmy zgłoszeni do ubezpieczeń i czy odprowadzane są za nas składki.

 

Źródło: inforfk.pl

Czy skracać długoterminowe umowy czasowe

Jeśli umowa zawarta na czas określony przekraczający okres 33 miesięcy po 22 lutego 2016 r. nie zostanie skrócona, przekształci się w umowę na czas nieokreślony. W przypadku gdy firma nie chce zatrudniać pracownika bezterminowo, może skrócić umowę za porozumieniem stron. Jeżeli nie jest możliwe porozumienie się z pracownikiem w tej kwestii, to pracodawca nie może jednostronnie skrócić umowy w formie wypowiedzenia warunków pracy i płacy.

 

Zmiany, jakie zaczną obowiązywać od 22 lutego 2016 r., pozwolą na zatrudnianie pracownika na umowę na czas określony maksymalnie przez 33 miesiące. Przekroczenie tego limitu spowoduje, że pracownik z mocy prawa będzie zatrudniony na czas nieokreślony. Limit 33 miesięcy będzie dotyczyć także umów na czas określony, które zostały zawarte przed wejściem w życie nowelizacji i będą trwać po zmianie przepisów. W przypadku takich umów okres zatrudnienia wliczany do 33-miesięcznego limitu liczony jest od dnia wejścia w życie nowelizacji, czyli od 22 lutego 2016 r.

 

Jeśli umowa na czas określony nie zostanie wcześniej rozwiązana i będzie obowiązywała jeszcze przez okres dłuższy niż 33 miesiące liczone od 22 lutego 2016 r., to od 22 listopada 2018 r. przekształci się w umowę na czas nieokreślony. W przypadku braku chęci kontynuowania zatrudnienia bezterminowego z pracownikiem, umowę terminową można modyfikować za porozumieniem stron. Pracownik nie musi jednak zgadzać się na skrócenie umowy..

 

W razie braku zgody pracownika na porozumienie, pracodawca nie może jednostronnie zmienić umowy w zakresie czasu jej trwania przez wypowiedzenie zmieniające. Nie można bowiem uznać, że czas zatrudnienia na podstawie umowy terminowej należy do wynikających z umowy warunków pracy, a tym bardziej płacy. Rodzaj umowy jest pojęciem odrębnym od warunków pracy.

 

Źródło: inforfk.pl

Ostatni rok odraczania zakupu kasy fiskalnej

Każdy przedsiębiorca, którego klientami są konsumenci czy rolnicy ryczałtowi, będzie musiał używać kasy fiskalnej – od 2017 r. bez żadnych wyjątków. Popularne zwolnienie do 20 tys. złotych ma charakter przejściowy, a 2016 jest ostatnim rokiem, kiedy będzie można z niego korzystać.

 

Generalnie, jeśli przedsiębiorca sprzedaje towary czy usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jest obowiązany do prowadzenia ewidencji obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej i wydawania klientom paragonów (art. 111 ustawy o VAT).

 

Przedsiębiorca nie musi kupować kasy fiskalnej, jeśli jego obrót na rzecz osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł. Zwolnienie to obowiązuje jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2016 r.

 

Do tej pory prawo do zwolnienia było sukcesywnie odbierane kolejnym grupom przedsiębiorców. Ostatnie zmiany w tym zakresie weszły w życie 1 stycznia 2015 r. I tak, na lata 2015-2016 m.in. przestał obowiązywać limit 20 tys. zł dla konkretnych usług warsztatów samochodowych, stacji diagnostycznych pojazdów, lekarzy i dentystów, prawników, fryzjerów i kosmetyczki oraz lokali świadczących usługi gastronomiczne (z wyjątkiem usług świadczonych na pokładach samolotów i usług stołówek w placówkach oświatowych prowadzonych przez te placówki). W tych obszarach ministerstwo dopatrzyło się w 2014 r. najwięcej nadużyć w zakresie ewidencjonowania sprzedaży.

 

W przypadku przedsiębiorców świadczących usługi m.in. w zakresie wymiany opon, badań i przeglądów technicznych pojazdów, doradztwa podatkowego czy fryzjerskich i kosmetologicznych, instalacja kasy fiskalnej musi być natychmiastowa. Z kolei wszyscy, których obejmuje jeszcze zwolnienie do 20 tys. zł, kasę będą musieli kupić po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, kiedy doszło do przekroczenia tej wartości.

 

Źródło: inforfk.pl

Trzeba sporządzić informację dla ubezpieczonego za 2015 r.

Do 29 lutego 2016 r. płatnicy składek mają obowiązek przekazać swoim ubezpieczonym roczną informację o rozliczonych za nich w poprzednim roku składkach na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, a także o świadczeniach z ubezpieczeń społecznych wypłaconych w 2015 r. Ubezpieczony powinien zapoznać się z tymi danymi i skonfrontować je ze stanem faktycznym.

 

Jeżeli ubezpieczony nie zgadza się z danymi zawartymi w informacji, ma 3 miesiące na zgłoszenie nieprawidłowości płatnikowi składek. Gdy wyjaśnienie płatnika okaże się niewystarczające, wyjaśnieniem sprawy - na wniosek ubezpieczonego - zajmie się ZUS.

 

Obowiązek przekazywania ubezpieczonym rocznej informacji wynika z art. 41 ust. 8 ustawy systemowej. Na mocy tego przepisu płatnik składek jest zobowiązany przekazać ubezpieczonemu na piśmie lub - za jego zgodą - w formie dokumentu elektronicznego informacje zawarte w raportach imiennych przekazanych za niego do ZUS, w celu ich weryfikacji.

 

Informację za ubiegły rok należy przekazać, co do zasady, w terminie do 28 lutego następnego roku. Jednak w 2016 r. 28 lutego przypada w niedzielę, więc termin ulega przesunięciu na 29 lutego 2016 r. Można skorzystać z gotowego formularza "Informacja roczna dla osoby ubezpieczonej" lub przekazać dane w innej formie, jeżeli będzie spełniała wymagania określone w art. 41 ust. 8 ustawy systemowej, tzn. będzie zawierała wszystkie niezbędne elementy z miesięcznych raportów, a także symbol wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, datę sporządzenia informacji oraz podpis płatnika składek (lub podpis osoby przez niego upoważnionej). Wzór informacji rocznej jest zamieszczony w załączniku nr 16b do rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów.

 

Płatnik nie ma obowiązku przekazywania informacji rocznej, jeżeli w zeszłym roku ubezpieczonemu były na bieżąco dostarczane informacje miesięczne, chyba że ubezpieczony wystąpi do płatnika o wydanie informacji rocznej. Informacje miesięczne są wydawane jedynie na żądanie ubezpieczonego, ale nie częściej niż raz na miesiąc, za miesiąc poprzedni. Jeśli zatem w 2015 r. ubezpieczony nie otrzymał wszystkich informacji miesięcznych, to do 29 lutego 2016 r. trzeba sporządzić informację za cały rok i mu ją doręczyć.

 

Informację roczną przekazuje się ubezpieczonemu w podziale na poszczególne miesiące (od stycznia do grudnia), za rok ubiegły. Informacja zawiera m.in.:

  • zestawienie należnych składek na ubezpieczenia społeczne (w podziale na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) oraz zdrowotne
  • dane o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe
  • dane o wypłaconych zasiłkach oraz wynagrodzeniach z tytułu niezdolności do pracy wypłaconych na podstawie Kodeksu pracy oraz o zasiłkach finansowanych z budżetu państwa.

 

Źródło: inforfk.pl

Wyższe kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe

Od 1 stycznia 2016 r. płaca minimalna wzrosła do 1850 zł. Podwyżka płacy minimalnej oznacza nie tylko wzrost pensji osób zarabiających najniższe stawki, ale też wyższe kary grzywny za wykroczenia i przestępstwa skarbowe.

 

O tym, jaka będzie wysokość grzywny za dane przewinienie podatkowe, decyduje:

 

to, czy danemu sprawcy zarzuca się popełnienie przestępstwa czy wykroczenia skarbowego,

kara, która musi być adekwatna do winy, z uwzględnieniem stopnia tzw. społecznej szkodliwości czynu,

sytuacja życiowa i finansowa sprawcy.

 

Za przestępstwo skarbowe sąd wymierza karę grzywny w tzw. stawkach dziennych. Wymierzając karę grzywny, sąd określa liczbę stawek oraz wysokość stawki dziennej (art. 23 § 1 k.k.s.).

 

W przypadku wykroczeń skarbowych karą jest grzywna określona kwotowo (art. 47 § 1 k.k.s.).

 

Kary grzywny obowiązujące od 1 stycznia 2016 r.

 

Grzywny za przestępstwa skarbowe:

Granice stawki dziennej – od 61,66 zł do 24 664,00 zł

Grzywna minimalna – 616,60 zł

Grzywna maksymalna – 17 758 080,00 zł

 

Grzywny za wykroczenia skarbowe:

Grzywna minimalna – 185,00 zł

Grzywna maksymalna 37 000,00 zł

Maksymalny mandat karny – 3 700,00 zł

 

Źródło: inforfk.pl

Wniosek o wpis do CEIDG ze zgłoszeniem do ZUS

Przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej będzie miał możliwość już na etapie składania wniosku o wpis do CEIDG zgłoszenia siebie do ubezpieczeń. Nowe rozwiązania wejdą w życie 19 maja 2016 r.

Nowe przepisy stanowią, że przedsiębiorca będzie mógł zgłaszać siebie i swoją rodzinę do ubezpieczeń społecznych i/lub zdrowotnego już w momencie zakładania własnej firmy. Ustawa nowelizująca wprowadza bowiem możliwość dołączania do wniosku o wpis do CEIDG danych niezbędnych do zgłoszenia:

  • przedsiębiorcy do ubezpieczeń społecznych i/lub ubezpieczenia zdrowotnego oraz
  • członków rodziny przedsiębiorcy do ubezpieczenia zdrowotnego.


Rozwiązanie to pozwoli przedsiębiorcom w jednym miejscu:

  • złożyć wniosek o wpis do CEIDG,
  • dołączyć do ww. wniosku niezbędne dane zgłoszeniowe do ubezpieczeń w ZUS,
  • złożyć wniosek o zmianę danych wykazanych w zgłoszeniu do ubezpieczeń zusowskich (z wyjątkiem modyfikacji informacji dotyczących tytułu ubezpieczenia oraz rodzajów ubezpieczeń i terminów ich powstania).


Za dzień dokonania zgłoszeń lub zmiany danych wykazanych w tych zgłoszeniach będzie uważany dzień złożenia wniosku o wpis do CEIDG.

Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać, że przepisy nie zmieniają się w zakresie zgłoszeń do ubezpieczeń pracowników zatrudnianych przez przedsiębiorcę oraz innych ubezpieczonych (np. osób współpracujących, zleceniobiorców). Te osoby nadal będą zgłaszane do ZUS przez płatnika składek, na dotychczasowych zasadach.


Źródło: inforfk.pl

Ryczałtowiec musi rozliczyć 2015 rok do 1 lutego

Opłacający w zeszłym roku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu zarówno prowadzenia działalności, jak i tzw. najmu prywatnego do 1 lutego 2016 r. powinni rozliczyć się z fiskusem z zarobków z 2015 r. Najszybciej ten obowiązek można wypełnić przez internet.
 
Jeśli podatnik opłacał w zeszłym roku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – jako przedsiębiorca, wspólnik spółki cywilnej czy spółki jawnej lub choćby wynajmujący w celach prywatnych – ma jedynie miesiąc od zakończenia 2015 r. na jego podsumowanie i rozliczenie go z urzędem skarbowym. Ryczałtowcy roczne zeznanie podatkowe o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu powinni złożyć na druku PIT-28. Mają na to czas do końca stycznia – w tym roku termin upływa 1 lutego.
 
Jeśli podatnik zamierza złożyć PIT-28 tradycyjnie w okienku swojego urzędu skarbowego, musi mieć na uwadze godziny otwarcia placówki. To samo dotyczy wysłania rocznej deklaracji pocztą. Zdecydowanie szybszą oraz nieograniczającą czasowo metodą jest wysłanie rocznego PIT-a przez internet za pośrednictwem systemu e-Delaracje. Wówczas wystarczy podać kilka prywatnych informacji, tj.:
  • imię,
  • nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • identyfikator podatkowy (NIP lub PESEL) oraz
  • kwotę przychodu z dowolnej, złożonej poprzednio deklaracji rocznej (jeśli taka nie była składana za 2014 r., należy wpisać „0”).
 
Posłużą one jako dane autoryzujące. Termin złożenia elektronicznego rocznego zeznania podatkowego będzie zachowany, jeśli do godziny 23:59 1 lutego 2016 r. podatnik otrzyma z systemu urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO).
 
Warto pamiętać, że pomimo, iż w deklaracji PIT-28 nie rozlicza się kosztów uzyskania przychodów, ryczałtowiec ma prawo:
  • odliczyć oddaną w 2015 r. bezpłatnie krew w ramach darowizny na cele krwiodawstwa,
  • odliczyć darowiznę przekazaną na cele kultu religijnego czy
  • skorzystać z ulgi abolicyjnej lub internetowej
  • odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne
  • uwzględnić w deklaracji rocznej stratę ze źródła przychodów
  • przekazać 1% wybranej potrzebującej fundacji czy schronisku.
 
Poza zasięgiem podatników stosujących ryczałt jest natomiast przywilej wspólnego rozliczenia zarobków z 2015 r. z małżonkiem czy jako rodzic samotnie wychowujący dziecko. Nie mają też oni niestety prawa do odliczenia od podatku ulgi na dzieci.
 
Źródło: inforfk.pl

Wydatki na świąteczne dekoracje w koszty

W okresie świątecznym zakupione dekoracje zdobią biura, sale konferencyjne, recepcje i sklepy. Świąteczny wystrój od dawna mieści się w zakresie działań marketingowych. Wielu przedsiębiorców może jednak zadawać sobie pytanie, czy ich wydatki na te ozdoby nie stanowią wydatków reprezentacyjnych wyłączonych z kosztów podatkowych.

 

Wydatki na takie ozdoby nie są niczym nadzwyczajnym. Świąteczny wystrój mieści się w standardach obrotu gospodarczego. Dlatego koszty te należy zakwalifikować do wydatków związanych z ogólnym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Celem sfinansowania tego wystroju jest stworzenie przyjaznej atmosfery poprzez nawiązanie do tradycji i kultury. Świąteczny wystrój zachęca klientów do skorzystania z oferty przedsiębiorcy i poprawia nastrój i wydajność pracowników. Wszystko to pozwala uznać opisane wydatki za koszty podatkowe. Warto dodać, że także organy podatkowe nie kwestionują uznania wydatków na wystrój świąteczny za koszty uzyskania przychodów (zob. przykładowo interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 kwietnia 2014 r., sygn. IBPBI/1/415-39/14/ESZ).

 

Zatem wydatki poniesione na dekoracje nieodbiegające od zwyczajowo przyjętych norm w danej branży i okolicy można zaliczyć do kosztów podatkowych jako wydatki związane z funkcjonowaniem firmy.

 

Jeżeli podatnik dokonujący wydatków na dekoracje świąteczne jest czynnym podatnikiem VAT i wystrój świąteczny jest związany z wykonywaną przez niego działalnością opodatkowaną VAT, to przysługuje mu też pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego. Odliczenia dokona z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług związanych ze świątecznym wystrojem firmy.

 

Źródło: inforfk.pl


<< 9 | 10 | 11 | 12 | 13 >>